Przedszkole z oddziałami integracyjnymi, to określenie, które u niektórych budzi obawy i niepokój. To zrozumiałe. Każdy pragnie, aby rozwój swojej pociechy przebiegał jak najlepiej i chce dobra dla swojego dziecka. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu kilka podstawowych informacji o funkcjonowaniu grupy integracyjnej oraz przedstawimy pozytywy, jakie niesie ze sobą pobyt przedszkolaka w grupie integracyjnej.

Jakie dzieci mogą uczęszczać do takiej placówki?

Są to między innymi dzieci słabosłyszące, słabowidzące, z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością ruchową, ze spektrum autyzmu oraz innymi zaburzeniami. Wszystkie one posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczną.

Jaka jest liczebność grupy?

Grupa integracyjna liczy 20 dzieci. W standardowej grupie przedszkolnej dzieci jest 25, a więc o 5 więcej.

Czy w grupie jest dodatkowy nauczyciel wspierający dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?

W grupie integracyjnej dodatkowo zatrudniony jest nauczyciel współorganizujący kształcenie, który wspomaga przede wszystkim dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ale nie tylko. Czuwa także nad pozostałymi dziećmi. Wychwytuje nieprawidłowości, podaje wskazówki do pracy nauczycielom i rodzicom.

Jaka kadra pracuje w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi?

Mocną stroną placówki z oddziałami integracyjnymi jest bardzo dobrze wykwalifikowana kadra nauczycielska. Rodzaj specjalistów zależy od danego przedszkola.  W skład naszego zespołu specjalistów wchodzą, oprócz nauczycieli współorganizujących kształcenie specjalne, psycholodzy, logopedzi, pedagodzy, pedagodzy specjalni, muzykoterapeuta, arteterapeuta, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej, terapeuci integracji sensorycznej. Dziecko w takiej sytuacji może liczyć na większą uwagę ze strony personelu, niezależnie na trudności bądź ich brak. Nauka odbywa się na wielu płaszczyznach. Przedszkolak jest wszechstronnie stymulowany i zachęcany do różnych aktywności, co procentuje w przyszłości.

Jak wyglądają relacje w grupie integracyjnej?

Z naszego doświadczenia wynika, iż w grupach integracyjnych zauważamy wzrost empatii u dzieci. Stają się one bardziej otwarte na niepełnosprawność, nie podlegają stereotypom, które panują w społeczeństwie. Uczą się nieść bezinteresowną pomoc, a także w sposób naturalny akceptować inność. Zdecydowanie, przedszkole z oddziałami integracyjnymi sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu zarówno dzieci zdrowych, jak i dzieci z niepełnosprawnością. Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nabywają wiele prawidłowych wzorców zachowań od  zdrowych rówieśników. Pomagają im one w wyrównywaniu szans oraz dają wiarę w swoje umiejętności zachęcając do kroku w przód. Dzięki takiej sytuacji podopieczni z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego czują się częścią społeczeństwa, stają się pewniejsze siebie, nieraz zapominają o swojej niepełnosprawności. Są lubiane, a przede wszystkim akceptowane.

 A co jak moje dziecko nie zaaklimatyzuje się w takiej grupie?

Rodzice często martwią się, jak ich dziecko da sobie radę w grupie rówieśników, tym bardziej w grupie integracyjnej. Możemy Państwa zapewnić, że zupełnie niepotrzebnie. Dzieci nie mają uprzedzeń. Wszystkie stereotypy nabywamy z wiekiem. Przedszkolak opuszczający taką placówkę idzie w świat z głową otwartą  na inność, gotowy nieść pomoc potrzebującym.

Skoro to grupa integracyjna to edukacja jest na niższym poziomie?

Nauka odbywa się na takim samym poziomie, jaki ma miejsce w grupie zdrowych dzieci.  Fakt, że uczęszczają do niej dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie sprawia, że edukacja odbywa się inaczej.

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Państwu wiedzę  na temat placówki z oddziałami integracyjnymi. Zapraszamy serdecznie do naszego przedszkola – drzwi Tęczowego Domku są zawsze dla Państwa otwarte.

About Author