Umiejętność rozpoznawania emocji własnych oraz innych osób i wyrażania ich w sposób akceptowany społecznie są istotnymi warunkami przystosowania dziecka do życia w społeczeństwie. Bardzo ważne jest rozwijanie u dziecka w/w zdolności już w wieku przedszkolnym.

Ciekawym pomysłem na kształtowanie u dzieci tych umiejętności może być zabawa w domek emocji. Tworzymy zarys domku, w którym zamieszczamy obrazki emocji/emotki lub rysujemy buźki – w zależności od emocji, którą doświadczają domownicy w danym dniu. Możemy także zaznaczyć jak poradziliśmy sobie z tą emocją.

Pod koniec dnia omawiamy/podsumowujemy nasze doświadczenia w związku z przeżywanymi w tym dniu emocjami.

Zaletą tej zabawy jest to, że rozwija refleksję na temat tego, co było dla nas łatwe, trudne i uczy nas, w jaki sposób można radzić sobie z danymi emocjami.

Ważne w tej zabawie jest to, żeby uczyć dzieci poszukiwania pomysłów na poradzenie sobie z trudnymi emocjami, jakich doświadczają każdego dnia 🙂

Poniżej inspiracje domków:

Źródło ilustracji domków: twórczość własna stworzona na podstawie inspiracji z zasobów internetowych

Powodzenia! 🙂