Drodzy Rodzice,
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do poświęcenia kilku minut dziennie na samorozwój w obszarze rodzicielstwa. Wybór wartościowej pozycji spośród setek dostępnych na rynku książek przypomina szukanie igły w stogu siana. Przedstawiamy Państwu nasz wybór kilku pozycji szczególnie użytecznych w rodzicielskich zmaganiach.
- „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” J. Faber, J. King
Jeśli podchodzą Państwo sceptycznie do wszelkich podręczników dotyczących wychowania to proponuję rozpocząć swoją przygodę właśnie od tej książki. Jest napisana przejrzyście, jasno i co najważniejsze – z ogromnym humorem i wyrozumiałością dla rodzicielskich potknięć. Dołączono do niej konkretne porady i wskazówki. Możecie być spokojni – po ukończeniu tej książki zostaniecie wyposażeni w „pakiet kryzysowy” do walki z trudnymi zachowaniami Waszych dzieci.
- „Akcja Adaptacja” A. Stein
Książka Agnieszki Stein to „przedszkole w pigułce”. Jest skierowana głównie do rodziców dzieci rozpoczynających swoją przygodę z przedszkolem, ale każdy rodzic przedszkolaka znajdzie w niej coś dla siebie. Autorka z empatią przygląda się i opisuje wyzwania czekające na maluchów w przedszkolu (rozstanie, jedzenie, spanie, choroby, konflikty… i wiele innych). Pomaga rodzicom uporządkować wiedzę i rozwiać większość przedszkolnych dylematów.
- „Uważność i spokój żabki”, Eline Snel
Wyjątkowo kojąca lektura, która pozwoli odnaleźć balans w przebodźcowanym świecie. Jeśli zastanawiacie się, gdzie u Waszego dziecka znajduje się przycisk „pauzy” i jak można go włączyć – zachęcam do przeczytania tej króciutkiej książki i wysłuchania dołączonych do niej nagrań. Rodzice często zastanawiają się, jak trenować umiejętność skupienia uwagi oraz wyciszania się. Ta książka podaje gotowe rozwiązania i w bardzo przystępny sposób opisuje różne ćwiczenia wyciszające rozbiegany umysł.
- „Dobra relacja, czyli skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, Małgorzata Musiał
Coraz częściej mówi się o wychowywaniu w duchu rodzicielstwa bliskości, kładzie się nacisk na podążanie za potrzebami dzieci, zaufanie ich kompetencjom i spokojne towarzyszenie w przeżywanych przez nie trudnościach. W książce Małgorzaty Musiał znajdziecie Państwo wskazówki, jak w pełnej wyzwań codzienności, odnaleźć siłę do zatroszczenia się o swoje potrzeby.
- „Moje dziecko nie chce jeść”, Carlos Gonzales
Ile razy zdarzyło się Państwu namawiać dziecko do jedzenia? Włączyć bajkę, żeby zjadło choć kilka łyżeczek? Biegać z jogurtem po całym domu, żeby cokolwiek znalazło się w małym, biednym, pustym brzuszku? Je dużo, je mało, je zdrowo, je kiepsko… wokół jedzenia dzieci zawsze toczy wiele rozmów, które paradoksalnie jedzeniu nie służą wcale. Gonzales obala mity dotyczące jedzenia, przedstawia solidną porcję wiedzy i – co najważniejsze – stara się zdjąć z rodziców nadmierną odpowiedzialność. Zaufaj swojemu dziecku – to główne przesłanie tej książki.
- „Self-reg”, Stuart Shanker
W koncepcji „Self-reg” rodzicom w pamięć zapada szczególnie pojęcie „mózgowego wi-fi”, czyli – krótko mówiąc – kanału łączącego emocje rodzica z emocjami dziecka. Dzieci, będąc niezwykle wrażliwymi istotami, potrafią wychwycić nawet najmniejsze sygnały stresu płynące ze strony rodzica. Często zdarza się też odwrotna (i wysoce pożądana!) sytuacja, kiedy to spokój rodzica udziela się dziecku. W książce znajdą Państwo propozycje, czego potrzebujecie, aby jak najlepiej wyregulować to emocjonalne połączenie pomiędzy Wami i dziećmi.
- „Rodzicielstwo przez zabawę”, Lawrence Cohen
Prawda stara jak świat – dziecko przez zabawę uczy się najwięcej. Wy i Wasze dzieci dysponujecie ogromną siłą – umiejętnością wspólnej zabawy! Zabawa jest doskonałą drogą do poznania swojego dziecka, wzmocnienia jego poczucia własnej wartości, okiełznania jego emocji i rozładowania napięć, które gromadzą się w ciągu dnia. Sięgnięcie po tą książkę przynosi ulgę skołatanym rodzicielskim nerwom.
- „Twoje kompetentne dziecko”, Jesper Juul
W „Twoim kompetentnym dziecku” Juul proponuje wywrócenie świata rodziców do góry nogami – to dziecko najlepiej wie, czego potrzebuje, a zadaniem rodzica jest uważne obserwowanie i współpraca. Jeśli jesteście Państwo ciekawi jak zbudować swój autorytet bez uciekania się do nagród i kar, to warto przyjrzeć się dziecku z perspektywy tego duńskiego psychoterapeuty.
Najnowsze komentarze