Jednym ze sposobów na rozwijanie świadomości emocjonalnej dzieci jest czas poświęcony na wspólne czytanie. Poniższe książki porządkują dziecięcy świat emocji, pomagają poszerzyć perspektywę i nabrać dystansu do różnych problemów, nadać znaczenie pojawiającym się uczuciom. Przedstawiam Państwu zaledwie garstkę z dziesiątek cudownych propozycji lektur dla dzieci i mam nadzieję, że zachęcę Was do dalszych, samodzielnych poszukiwań „książki idealnej”.
- „A królik słuchał…”C. Doerrfeld
Warto przeczytać po ciężkim, pełnym wyzwań dniu, żeby uspokoić skołatane nerwy swoje i dziecka. Pomaga! Każdy ma wiele rad, jak poradzić sobie z problemami. A czasem wystarczy po prostu – tak jak tytułowy króliczek – być empatycznym towarzyszem i uważnie słuchać.
- „Self-reg – opowieści dla dzieci o tym jak działać gdy emocje biorą górę”, Stążka – Gawrysiak
Opowiadania oparte o metodę „self – reg”. Nie trzeba jej dobrze znać, żeby móc skorzystać z jej założeń, wręcz przeciwnie – ta książeczka to bardzo dobre wprowadzenie. Każde opowiadanie jest opisuje różne, dobrze znane dzieciom stresujące sytuacje. Podpowiada, jak można sobie pomóc i skutecznie zmniejszyć poziom stresu. Dodatkowo, po każdym z opowiadań jest krótki, merytoryczny poradnik dla rodziców.
- „Mamo, nie mogę zasnąć”, I. Castel – Branco
Książeczka do poczytania przed snem. Pomaga osiągnąć stan odprężenia i relaksu, wykorzystując dostosowane do możliwości dzieci techniki relaksacyjne. Dodatkową zaletą są przepiękne ilustracje.
- „Cynamon i Trusia – wierszyki o złości i radości”, U. Stark, Ch. Ramel
Zabawne wierszyki o różnych emocjach – tych, które możemy zaobserwować gołym okiem, ale też tych głęboko ukrytych. Cynamon i Trusia to przyjaciele, którzy przeżywają wiele przygód i wspólnie rymują o uczuciach.
- „Czy jesteś tchórzem, Albercie?”, G. Bergstrom
Cała seria o Albercie jest godna polecenia dla starszych przedszkolaków, jednak ta książka szczególnie pomaga w poradzeniu sobie z trudnymi emocjami. Paradoksalnie, nie jest o tchórzostwie, a o odwadze. Może być szczególnie pomocna dla dzieci, które miewają problem z hamowaniem swoich gwałtownych reakcji. Czy bicie innych to odwaga? A może jest nią niechęć do bicia? Czas na filozoficzne pytania w bardzo zabawnej, ciekawej dla przedszkolaków formie.
- „Garść radości, szczypta złości”, W. Kołyszko
Klasyk. Wielokrotnie polecana, przewałkowana przez setki rodziców i psychologów. Bardzo ciekawa książka, która angażuje i dzieci, i rodziców. Na niemal każdej stronie czeka nowe zadanie, które oswaja dziecko z tematyką emocji. Warto zaopatrzyć się w kredki i razem z dzieckiem krok po kroku odkrywać skomplikowany świat uczuć.
- „Czuje misie”, A. Królak
Misie też mogą czuć różne emocje. Na każdej stronie tej zabawnej książeczki misie czują inne emocje, a rodzice i dzieci dostają zachętę do porozmawiania o swoich uczuciach. „Czuję tak, jakbym był na wakacjach”, „Czuję się jak u cioci, która nie ma żadnych zabawek”… Te zdania dla każdego znaczą co innego. A co mogą znaczyć dla Ciebie i Twojego dziecka?
- „Kolorowy potwór”, A. Llenas
Kolorowy potwór pokazuje dzieciom świat swoich emocji. Bardzo się w nim pogubił i próbuje wszystko uporządkować, zapraszając dzieci do wspólnej przygody. Książeczka uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Czujemy zielony spokój, obserwujemy niebieski smutek, bulgocze w nas czerwona złość… Książeczka ma również wersję „pop-up” – 10 rozkładówek, z których każda jest prawdziwą ucztą dla oka i niesamowitą przygodą!
9. „Duże sprawy w małych głowach”, A. Kossowska
Dlaczego ten chłopiec nie mówi/nie chodzi/nie słyszy? Czym jest autyzm? W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Ta książka jest odpowiedzią na wiele ważnych pytań, które rodzą się w małych głowach ale i w dużych 😉 Historie opowiedziane z perspektywy dziecka z wyzwaniami, świetnie wprowadzają zdrowe dzieci w świat ich rówieśników.
Najnowsze komentarze