W trudnym czasie dla małych i dużych przyda się okazja do relaksacji i przywołania dobrych wspomnień z wakacji nad morzem.

Przydadzą się elementy natury, które pozbieramy na spacerze – kamyki, patyki, rośliny, może trochę piasku. Jeśli mamy małe muszelki też możemy je dołożyć do naszych zbiorów, ale nie są one koniecznie potrzebne aby dobrze się bawić 🙂

Przygotujmy też masę solną wg proporcji:

1kg mąki

1kg soli

1l wody

Wody dodajemy zazwyczaj mniej, czyli  dokładnie tyle, ile zabierze ciasto, tak aby nie kleiło się do ręki – jeśli tak się dzieje należy koniecznie dosypać mąki, ponieważ dla dzieci zwłaszcza młodszych, klejące ciasto to duży problem. Jeśli nie zużyjemy całej masy można zawinąć ją w woreczek i  przechować w lodówce przez kilka dni.

Na sztywnym kartonie wyklejamy z masy solnej dno morza i ozdabiamy je elementami natury tak, aby było naprawdę piękne. Warstwa masy musi być dość gruba, tak aby dało się wcisnąć w nią wszystkie elementy które chcemy umieścić. Dzieci bardzo lubią tę część pracy, więc pozwólmy im zaszaleć i poćwiczyć zdolności manipulacyjne.

Na osobnym arkuszu wspólnie  rysujemy lub malujemy mieszkańców morskiej krainy
i wycinamy ich kształty.  Postacie (można wykorzystać do tworzenia wspólnej opowieści o ich przygodach) naklejamy na karton z przygotowanym wcześniej dnem morza i całość zamalowujemy niebieską farbą lub barwnikiem rozpuszczonym w wodzie (tak, aby niebieska warstwa pozostała przezroczysta).

Dobrze jest posłuchać przy pracy odgłosów morza (korzystając z zasobów internetu) – działają bardzo wyciszająco i dopełniają naszego relaksu…

Udanej zabawy 🙂