Proces spostrzegania słuchowego rozwija się w wyniku gromadzenia doświadczenia, czyli wielokrotnego kontaktu słuchowego z różnorodnym materiałem muzycznym. Ważne jest zatem, aby nasze dzieci „karmiły” się taką muzyką, która będzie odpowiednio na nie oddziaływać i przyniesie pozytywne rezultaty w ich rozwoju.

Często wyrastamy w pewnych oddziaływaniach kulturowych i każdy z nas dokonuje swoistej selekcji tego, co słucha, ale czy muzyka, która dobrze oddziałuje na nas jest też dobra dla naszego dziecka?

Z pewnością trudno byłoby sporządzić listę utworów czy piosenek, które nadają się do słuchania dla dzieci, ale postaram się wymienić kilka cech, które mogą pomóc w odpowiednim doborze muzyki dla naszego malucha.

1. Muzyka nie powinna być zbyt głośna.
  2. Powinniśmy unikać muzyki z uporczywym, jednostajnym rytmem (techno, techno trans, disco polo, itp.).
  3. Muzyka powinna być zróżnicowana, aby dziecko samodzielnie mogło podjąć decyzję, która mu najbardziej odpowiada.
  4. Muzyka słuchana przed snem powinna byś spokojna o charakterze kołysanki wtedy pomoże się dziecku wyciszyć i szybciej zasnąć.
  5. Dobrze jest zaznajamiać dziecko z muzyką klasyczną, ponieważ, przez swoją wielowątkowość i rozbudowaną strukturę, korzystnie wpływa na rozwój intelektualny naszego dziecka.

Powodzenia! 🙂