Grudzień to magiczny miesiąc, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują na przyjście Świętego Mikołaja. Ta tradycja nie tylko dodaje uroku świątecznym przygotowaniom, ale ma także głębsze znaczenie dla rozwoju najmłodszych. Wierzenie w Świętego Mikołaja może wpłynąć pozytywnie na dzieci w wielu aspektach. Przyjrzyjmy się kilku z nich:
- Spełnianie marzeń dziecka
Zanim Święty Mikołaj wyruszy w swoją magiczną podróż, dzieci piszą do niego listy. To moment, w którym maluchy wyrażają swoje pragnienia i marzenia. Pisanie listu to nie tylko zabawa, ale także ćwiczenie umiejętności wyrażania myśli na papierze. Dzieci uczą się, że cierpliwość i wytrwałość są kluczowe, aby marzenia mogły się spełnić.
2.Tradycja i rodzinne wspomnienia
Wierzenie w Świętego Mikołaja to część rodzinnych tradycji. Dzieci uczestniczą w przygotowaniach, dekorują choinkę, a wieczorem wyczekują na dźwięk dzwoneczków. To wspólne przeżycia, które budują więzi rodzinne i tworzą piękne wspomnienia.
- Magia Świąt
Dla dzieci Święty Mikołaj to postać magiczna, która przynosi prezenty i spełnia marzenia. Wiara w jego istnienie dodaje świętom magii i sprawia, że grudzień staje się wyjątkowy. To czas, kiedy wszystko może się zdarzyć!
“Potrzeba magii jest najintensywniejsza przez mniej więcej sześć lat, między czwartym a dziesiątym rokiem życia, to znaczy w okresie kiedy dziecko musi nauczyć się konfrontacji z rzeczywistym światem. Następnie zmniejsza się, w miarę jak rozwija się jego racjonalność.”[1]
- Rozwój wyobraźni
Wierzenie w Świętego Mikołaja pobudza wyobraźnię dzieci. Maluchy wizualizują, jak Mikołaj przemierza świat na saniach, wchodzi przez komin i zostawia prezenty. To fantastyczny trening dla kreatywności i umiejętności tworzenia opowieści.
- Okazywanie miłości
Święty Mikołaj jest symbolem bezinteresownej dobroci. Dzieci, wierząc w jego istnienie, mogą nauczyć się, że spełnianie marzeń innych to postawa, którą warto naśladować.
“Jeśli chcemy pomóc naszym dzieciom w zdobywaniu zdrowego osądu rzeczywistości i umiejętności radzenia sobie z nią, powinniśmy nie tylko pozwolić im zachować własne marzenia ale także pomóc im przekształcić fantazje w rzeczywistość we właściwym momencie ich życia. Taką właśnie funkcję pełnią święta, dają dziecku siły pozwalające radzić sobie z zadaniami życiowymi”.[2]
Jest jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca św. Mikołaja.
Czy Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci?
do dzieci które jedzą cały obiad?
do dzieci które słuchają rodziców?
do dzieci które dobrze się uczą?
do dzieci które nie płaczą?
Św. Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci. Dzieci potrzebują doświadczać uczucia bezwarunkowej akceptacji, bezwarunkowej miłości.
Kiedy myślimy o Mikołaju, który przychodzi tylko do grzecznych dzieci, do tych co jedzą obiad, które nie grymaszą, które, dzielą się zabawkami, sprzątają, w dzieciach budujemy przekonanie, że muszą zasłużyć, że przez rok, a na pewno przez miesiąc grudzień ich zachowanie jest rozliczane, a jeśli zdarzy się jakieś zachowanie które nie wpisuje się w kanon grzeczności wtedy może to w nich budować poczucie winy, myśl, że nie są wystarczające, że nie zasługują na prezent od Mikołaja.
Pozwólmy naszym dzieciom cieszyć się że Św. Mikołaj odwiedza je bez kontekstu bycia posłusznym i grzecznym, tylko zwyczajnie, po prostu, bo na to zasługują. I nie chodzi tu o najdroższe prezenty, tylko o dawanie poczucia, że takie jakie są, są wystarczająco dobre, i zasługują na wszystko to co najlepsze.
Julita Warcholińska – psycholog
[1] Bruno Bettelheim “Wystarczająco dobrzy rodzice. Jak wychować dziecko”, s. 364-372
[2] Bruno Bettelheim “Wystarczająco dobrzy rodzice. Jak wychować dziecko”, s. 364-372
Najnowsze komentarze