Trening Umiejętności Społecznych służy rozwijaniu tych zdolności, które mogą okazać się pomocne, ale też niezastąpione w późniejszym funkcjonowaniu i życiu dziecka. TUS jest niezawodnym wsparciem rozwoju emocjonalnego dzieci nieśmiałych, mających trudność w nawiązywaniu relacji rówieśniczych czy też z adaptacją do nowych miejsc i sytuacji.

Kształtowanie umiejętności społecznych to rola przedszkolnych opiekunów: wychowawców, a także konkretnych specjalistów, którzy prowadzą dziecko do osiągnięcia (na miarę swoich możliwości) postawionych celów – umiejętności. Należy jednak pamiętać… że specjaliści to nie wszystko! Oddziaływanie na sferę społeczną dziecka nie może zakończyć się w murach placówki. Istotną rolę odgrywają przecież Państwo – Rodzice, którzy w naturalny sposób poprzez swobodny kontakt z dzieckiem mogą przyczyniać się do rozwijania kluczowych kompetencji społecznych swojego dziecka… w domu! Jak to zrobić?

Oto kilka propozycji – zabaw i gier, zaczerpniętych ze specyfiki zajęć TUS:

  1. Rozmawiajcie o swoich potrzebach, nazywajcie swoje emocje!

Porozmawiajcie jak się dziś czujecie, powiedzcie co jest powodem tego stanu (motywujcie dziecko do dłuższych wypowiedzi), opowiadajcie sobie historyjki o różnych zachowaniach, odgrywajcie scenki, dramy, wcielajcie się w różne role, za pomocą gestu lub rysunku zaprezentujcie swój nastrój, w kolorowych czasopismach odnajdźcie twarze przedstawiające: złość, smutek, radość i strach, powycinajcie je i pogrupujcie – możecie stworzyć plakat.

  1. Wzmacniajcie mocne strony!

Uświadamiajcie sobie swoje pozytywne cechy, rozwijajcie zdolności, pracujcie nad nowymi umiejętnościami, zdecydowanie budujcie w dziecku poczcie własnej wartości, odkrywajcie mocne strony np. na rysunkach – wpiszcie lub namalujcie je na rysunku sylwetki dziecka (ręka – pięknie maluję, uśmiechnięte usta – jestem radosny), dzięki temu Wasze dziecko będzie z siebie dumne, co więcej! Nauczy się szacunku i akceptacji drugiego człowieka.

  1. Usprawniajcie komunikację!

Ćwiczcie zadawanie pytań – zagrajcie w grę „Kim jestem?” (wylosuj kartę z obrazkiem np. jakiegoś zwierzątka i przyłóż ją do czoła, zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie KIM SIĘ JEST – na podstawie zadawanych pytań i odpowiedzi, uwaga: w trakcie zabawy można odpowiadać jedynie TAK lub NIE. Stwórzcie „magiczny telefon” – wykonajcie go z dwóch kubeczków połączonych np. sznurówką, a teraz… „zadzwońcie” do siebie! J Porozmawiajcie o tym jak mija Wam dzień, co lubicie robić w wolnym czasie itp.

  1. Nie zapominajcie o doskonaleniu umiejętności przegrywania!

Zorganizujcie rodzinny turniej gier planszowych – zagrajcie w chińczyka, grzybobranie, domino, memory itp. Stwórzcie swoją grę J ćwiczcie reagowanie w sytuacji przegranej: nie martw się, może w kolejne grze Ci się uda, może zagramy w coś innego? Dziękuję Ci za wspólną grę, jesteś super graczem! To czy chętnie będziemy grali z innymi zależy od wzajemnych reakcji na przegraną lub wygraną. Wzmacniajmy poczucie, że najważniejsza jest… wspólna zabawa!

  1. Poszukajcie sposobów na trudne, wzburzone emocje!

Zastanówcie się, co można zrobić w złości? Oto nasze propozycje: możesz narysować swoją złość, jeśli to możliwe weź trzy głębokie oddechy, możesz drzeć gazety na małe kawałeczki, możesz boksować poduszkę, możesz krzyczeć, ale pamiętaj! Nie wolno Ci nikogo obrażać, możesz też wytupać swoją złość na specjalnych stópkach lub w specjalnym (uzgodnionym z rodzicem) miejscu. Skorzystajcie z tych sposobów, które okażą się efektywne dla Waszego dziecka, możecie urządzić z nich również kącik emocji.

A może… ułożycie historyjkę o radzeniu sobie z emocjami? 🙂

Drodzy Rodzice!
Podejmując powyższe wyzwania możemy stworzyć naprawdę zgrany zespół 🙂 Pomagajmy w budowaniu i doskonaleniu kompetencji społecznych. To bardzo ważne! Dla nas i dla dzieci 🙂

Źródło: CONSILIA+

About Author