Drodzy rodzice,

Sytuacja, w której znaleźliście się Wy i Wasze dzieci jest wyjątkowa. Jesteście w centrum wydarzeń, które mogą budzić lęk, niepokój, rozdrażnienie, złość. To naturalne, że te emocje się pojawiają. Są trudne, ale też bardzo potrzebne – służą mobilizacji, pozwalają ocenić zagrożenie, pomagają pokonać pojawiające się wyzwania. Jak w tym czasie zatroszczyć się o siebie i dzieci? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno dorośli, jak i dzieci różnią się między sobą i inaczej przeżywają trudności. Najczęściej jednak pomaga:

  1. Ustalenie harmonogramu dnia – inspiracją może być nasz przedszkolny plan dnia, w którym znajdzie się czas na kreatywne i rozwijające zajęcia przy stoliku, dawkę ruchu i zabawy, ale też odpoczynek i posiłki. Przewidywalność i rutyna porządkuje codzienność i daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Zaakceptowanie swoich emocji i emocji dzieci. Nazywanie uczuć i rozmawianie o nich, towarzyszenie dzieciom oraz spora dawka spokoju i empatii będą w najbliższych dniach Waszym najważniejszym zadaniem.
  3. Odpowiadanie na WSZYSTKIE pytania dzieci. Jeśli czegoś nie wiecie – sprawdźcie. Łatwiej nam oswoić coś, co dobrze znamy. Dzieci poczują ulgę i odnajdą się w obecnej rzeczywistości, jeśli Wy – najbliżsi – będziecie wyczerpująco, spokojnie i z wykorzystaniem odpowiednich słów wyjaśniać im z czym obecnie się mierzymy.
  4. Zatroszczenie się o siebie. Kiedy mamy rozładowane baterie ciężko jest znaleźć moc do zatroszczenia się o bliskich. Podobnie jak w samolocie – maseczkę zakładają najpierw dorośli, żeby mieć siłę uratować dzieci. Bądźcie dobrzy dla siebie, nie stawiajcie poprzeczki zbyt wysoko, znajdźcie czas na odpoczynek.

W razie wątpliwości zachęcamy do zajrzenia na następujące strony:

Życzymy dużo zdrowia i mamy nadzieję na jak najszybsze spotkanie w murach naszego przedszkola.

Wasze psycholożki, Natalia Kwieciak i Żizela Kniaziuk

About Author